9 Pratik Çözüm

Karşılaştığınız bazı sağlık sorunları için hemen doktora ya da eczaneye koşmanız gerekmiyor. Unutmayın, bazen buzdolabınız aynı zamanda ecza dolabınız! ''The Canadian Encycolopedia of natural Medicine'' kitabının yazarı Sherry Torkos bazı önerileri ve özel reçetelerimizi sizinle paylaşıyoruz.

 Kötü ağız kokusuna doğal çözüm: Önemli bir toplantı sırasında ya da sevdiğiniz kişiyle baş başa olduğunuz esnada, ağız kokusunun üzerinizde oluşturduğu stresi tahmin edebiliyoruz. Düzenli ağız bakımının bu sorunu çözeceğini biliyoruz ama bildiğimiz bir şey daha var. Sherry Torkos, ” İyi bakterilerden oluşan probiyotik ürünler kötü bakterilerle savaşarak ağız kokusunu azaltabiliyor.” diyor.

Öksürüğe doğal çözüm: Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan öksürüğe karşı bal mükemmel bir ilaç. Boğazdan geçerken öksürüğün verdiği acıyı hafifletiyor ve göğsü yumuşatıyor.

Afta doğal çözüm: Ağız içinde oluşan aftlar acı verir ve düzelmesi ortalama iki haftayı bulur. Toros ise aft için meyan kökünü öneriyor.

İshale doğal çözüm: İshal, günlük yaşamınızı etkileyecek ve zamansız karşılaşabileceğiniz bir sorun. Neyse ki çözümü hemen mutfağınızda. Torkos’a göre muzun içerdiği pektin ishali engellemeye yardımcı oluyor. Ayrıca ishal sonrası muz yemek kaybedilen elektroliti tekrar sağlıyor.

Burun tıkanıklığı: Çörek otunu bir kap suyun içinde ısıtıp tekrar kurutun. Kurutulan çörekotlarını toz haline getirdikten sonra burnunuza çekin.

Grip: Karabiber, limon, zencefil ile karıştırıp öksürüğe ve gribe doğal iksir hazırlayabilirsiniz.

Hemoroid: Hemoroid problemi oldukça acı verebilir. Bölgedeki acıyı dindirmek için Torkos, bir diğer adı benekli kızılağaç olan cadı fındığıyla kompres yapılmasını öneriyor.

Uykusuzluk: Sakinleştirici çaylar, özellikle papatya çayı rahat bir uyku çekmenize yardımcı oluyor.

Akne: Akne sadece ergenlikte karşılaşılan bir problem değil. Birçok kadın bu problemi çekmekte. Torkos ise mucizeler yarattığı söylenen pahalı kremlere başvurmadan önce çay ağacı yağını denemenizde fayda olduğunu söylüyor.

Hiç yorum yok: