Zencefilin bilinmeyen 7 faydası

Soğuk algınlığı ve öksürük gibi sağlık sorunlarında doğal bir ilaç olarak kullandığımız zencefilin bugüne kadar pek duyulmayan 7 faydasını sizin için bir araya getirdik. Tüm vücut için doğal bir sağlık kaynağı olan bu mucize baharatın faydalarını okuyunca mutfağınızdan hiç eksik etmeyeceksiniz.

Soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir
Zencefil, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olan virüsleri yok eder. Antiseptik ve antioksidan özellikleri de bulunan zencefil, enfeksiyonu önler, boğaz ağrısını ve öksrüğü dindirir.
Kış mevsiminde hastalıklara yakalanmamak için zencefilli çay tarifini deneyebilirsiniz. Soğuk algınlığıyla savaşan çay için, 2 küçük parça zencefili bikaç bardak suda kaynatın ve sıcak tüketin. Zencefil çayını sade içebildiğiniz gibi bal ekleyerek ekstra güçlü bir çay haline de getirebilirsiniz.

Saça parlaklık verir ve güçlendirir
Antiseptik özelliği olan zencefil, saç köklerinizi güçlendirir ve saçlarınızın parlak bir görünüme sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda kepek gibi saç derisi sorunlarına da doğal bir çözüm olan zencefil, saç sağlığı açısından çok önemli.

2 yemek kaşığı taze zencefili zeytinyağı ile karıştırın. Ardından saç diplerinize zencefilli karışımı sürün ve 30 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu karışım sayesinde saçlarınız ışıl ışıl parlayacak ve güçlenecek!

Ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltır
Zencefil çok güçlü bir antienflamatuvardır ve iltihaplanmayı önler. İlhtihaplanmayı önleyen zencefil,
bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye de sahiptir. Romatizmal hastalıklarda doğal bir ağrı kesici ve iltihaplanmayı önleyici ilaç olarak kullanılabilen zencefil, kadınların adet öncesi sendromuna da iyi gelir.

Mide bulantısı ve kusmayı önler
Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirimi kolaylaştıran zencefilin mide bulantısı ve kusmayı da önlediğini biliyor muydunuz? Zencefil, mide öz suyunda bulunan ve midenizin bulanmasına neden olan asidi etkisiz hale getirir. Ayrıca zencefilin içinde bulunan fenroller ve gingeroller mide kaslarını da rahatlatır,sindirimi kolaylaştırır ve diğer mide sorunlarını önler.

Kanseri önler
Zencefilin kanseri önleyici doğal bir ilaç olduğunu biliyor muydunuz? Amerikan Kanser Araştırma Derneği dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre zencefil kolon bölgesindeki iltihabı azaltıyor.
İltihaplanma, kolon kanserine neden olan en önemli sebeplerden biri olarak biliniyor. Zencefil, kolon bölgesindeki iltihaplanmaya ve kanser hücrelerinin büyümesine engel oluyor. Zencefil aynı zamanda yumurtalık kanserine neden olan kanser hücrelerini de yok eder.

Sindirimi kolaylaştırır
Ağrılara iyi geldiğini bildiğimiz zencefilin, ağır bir yemek sonrası mideyi rahatlattığını da biliyor muydunuz? Zencefil, doğal bir karminatiftir (karın ağrısına iyi gelen ilaç) ve karındaki gazı giderir. Ağır bir öğünden sonra mideniz sizi rahatsız ediyorsa bir bardak zencefil çayı içerek rahatlayabilirsiniz.

Afrodizyak

Zencefilin vücut ısısını yükseltici etkisi kalp atışlarını hızlandırır ve seks esnasında sinirlerinizin hassaslaşmasını sağlar. Seksi daha tutkulu bir hale getiren zencefil aynı zamanda üreme organları sağlığı için önemlidir ve doğurganlığı artırır.

Hiç yorum yok: